رنگ آمیزی صنعتی


رنگ آمیزی صنعتی عموما برای محیط های صنععتی ویا سطوحی که در معرض رطوبت و یا مواد شیمایی باشند اطلاق میگردد، رنگ مورد استفاده برای این گونه از سطوح که عموما صنعتی ویا استخر ها میباشند از چندین زیر گروه ذیل مورد استفاده قرار میگرد در این مقاله کاملا به آن اشاره میگردد.

1 رنگ های اپوکسی

2 رنگهای پلی اورتانی

3 رنگهای اکریلیک

رنگ آمیزی صنعتی یا رنگ اپوکسی

رنگهای اپوکسی مورد استفاده برای رنگ آمیزی صنعتی جهت رنگ کردن سطوح فلزی به کار می رود رنگ مورد استفاده دو جزئی بود که یک جز رنگ اصلی و جزء دیگر هاردنس و یا سفت کننده این رنگ ها میباشد که این دسته از رنگها به دو نوع زیر گروه تقسیم میشود رنگهای اپوکسی پلی آمید و رنگ اپوکسی پلی آمین عموما رنگ مورد استفاده برای سطوح فلزی محیط های صنعتی همانند کارخانه جات محیط های پتروشیمی و یا نفتی و همچنین تاسیسات نفتی از نوع رنگ اپوکسی پلی آمید میباشد و رنگ اپوکسی پلی آمین عموما برای قوطی های کنسرو و صنایع غذایی کارایی دارد.

رنگ اپوکسی دو جزئی برای رنگ آمیزی صنعتی داری خواص همانند مقاومت در برابر رطوبت سرعت اجرای بالا انعطاف پذیری ضد اشعه فرا بنفش و یوی خورشید مقاومت بالا برابر مواد قلیایی ، چسبندگی فوق العاده  و مقامت مانیکی بسیار بالا ،عمر بالا اشاره کرد .. که مناسب برای اجرا در صنایع نفتی پتروشیمی و همچنین کارخانه جات و محیط های صنعتی میباشد .

نحوه اجرا

زیر سازی

این نوع رنگ به دلیل چسبندگی فوق العاده و عالی نیاز به پلایمر زیر کار ندارد اما چنانچه زیر کار زنگ زده باشد و یا رنگی باشد که پوسته کرده است ابتدا باید سطح زیر کار را با استفاده از سند بلاست خشک که با استفاده از هوا و دانه های ریز سلیس میباشد از سطح فلز زدود و یا میتوان با استفاده از برس و یا فرط و سمباده نیز این کار را انجام داد .

نکته چنانچه سطح زیر کار دارای ضد  زنگ و یا رنگ روغنی باشد که  1 سال ویا دو سال از عمر آن گذشته و پوسته نکرده باشد میتوانید رنگ اپوکسی را بر روی آن اجرا کنید زیرا رنگ اپوکسی با خورد و یا حل کردن رنگ زیرین به زیر کار و یا سطح فلز میچسبد و نیاز نیست آن رنگ را با استفاده از سند بلاست برداشت .

چنانچه سطح زیر کار به تازگی رنگ شده باشد باید رنگ زیرن با استفاده از سند بلاست و یا سمباده رنگ را برداشته سپس رنگ اجرا گردد.

نحوه اجرای رنگ اپوکسی

این نوع رنگ دارای دو جز میباشد که که پس از مخلوط هاردنس با رنگ تنها حداکثر2  ساعت فرصت دارید تا این رنگ را اجرا فرمائید پس از دوساعت این رنگ سفت شده و نمیتوان استفاده و رنگ از بین میرود.

رنگ آمیزی صنعتی

پس از مخلوط کردن هاردنس جهت رسیدن به غلظت مورد نظر نسبت به نوع رنگ آمیزی با استفاده از تینر 20000 میتوان رنگ را رقیق نمود لازم به توضیح است در استفاده از تینر 20000 بسیار دقت شود زیرا اشتغال پذیر می باشد.

رنگ آمیزی صنعتی رنگ اپوکسی به دو روش انجام میگیرد یکی با استفاده از فرچه و دیگری با استفاده از پیستوله که استفاده از فرچه به دلیل اینکه رنگ بیشتری استفاده مییکند و سرعت کار را پایین می اورد پیشنهاد میگردد از پیستوله و پمپ هوا انجام پذیرد پس از مخلوط کردن رنگ با هاردنس چون زمان کمتری نیاز دارد برای اجرا لذا پیشنهاد میگردد که از روش پیستوله برای پاشش رنگ استفاده گردد که سرعت اجرای بیشتری نسبت به قلم مو دارد و سری مورد استفاده با توجه به وزش باد و ارتفاعی که کار میشود میتوانید از پیستوله ½ ویا سری کنیستکس پاش با سری 1/8 نیز استفاده نمود که ضخامت رنگی که میخواهید بر روی سطه باشد نیز نکته مهمی میباشد نسبت به انتخاب انخاب نوع پیستوله مورد استفاده.

نکته مهم برای رقیق کردن رنگ میباید از تینر 20000 استفاده شود.

پس مخلوط کردن هاردنس  20 دقیقه بعد اقدام به پاشش رنگ شود البته این زمان نسبت به مارک و کارخانه سازنده متغیر میباشد.

رنگهای پلی اورتانی

رنگهای پلی اورتانی بیشتر برای تاسیسات آبی استفاده میگردد این نوع رنگها دارای خواصیت انعطاف پذیری بالا مقاومت در برابر رطوبت این رنگ دارای خواصیت حریق پذیری میباشد و کمتر در رنگ آمیزی صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد .

 

 

درخواست بازدید
phone call