عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک نما

پیچ ورولپلاک نما

عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک سنگ نما

 

Install screws and dowels on the facade of the building
با پیشرفت روزافزون صنعت ساخت و ساز توجه به نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار شده است

عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان و دلایل پیچ و رولپلاک سنگ نما

در این مقاله به عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان می پردازیم و دلایل نیاز به پیچ و رولپلاک سنگ نما

۱-نشست ساختمان

۲-اسکوپ نکردن سنگ نما

۳-خاک برش کاری که پشت سنگ نشست کرده

۳-ریختن سیمان خشک روی ملات پشت سنگ

۴-ریختن نخاله لا به لای ملات

۵-استفاده نکردن از ملات و سیمان درجه یک

۶-استفاده از سنگ نامرغوب

ریزش سنگ بعد از گذشت سه الی پنج سال از عمر ساختمان اتفاق می افتد که بهترین زمان برای پیچ و رولپلاک سنگ نما بین ۲ تا ۴ سال از عمر ساختمان می باشد.

 از مهمترين دلايل افتادن سنگ نماي ساختمان که ایجاد نیاز برای پیچ و رولپلاک سنگ نما می نماید اجراى بی كيفيت سنگ است.

به اين معنا كه براى سريعتر تمام كردن كار و كم كردن هزينه ها به جاى استفاده از سيمان ٢ بار شُست و دوغ آب خوب از سيمان خشك و پوكه استفاده مى كنند.

با اين كار چسباندن سنگ ها سريعتر انجام مى شود در صورتى كه وقتى پشت سنگ بى كيفيت باشد با وزش باد از ساختمان جدا شده و می افتد. با پیچ و رولپلاک سنگ نما ساختمان می توان خطر افتادن سنگ ها رو ار بین برد. استفاده از پیچ و رولپلاک سنگ نما تنها برای اجرای بی کیفیت سنگ نما کاربرد ندارد بلکه زمانى هم هست كه پيمانكار به نحو احسن كار خود را اجرا مى كند ولى باز بعد از مدتى سنگ نماى ساختمان مى افتد! در اين حال دليل افتادن سنگ نفوذ آب باران از طريق بند کشی سنگ ها به پشت سنگ مى باشد. آب پشت سنگ با سرد و گرم شدن هوا يخ مى زند و دوباره منبسط مى شود كه باعث مى شود سنگ از ملات پشت جدا شده وبا وزش  باد سنگ سقوط مى كند.

روش پیچ و رولپلاک سنگ نما برای برخى سنگ ها مثل سنگ هاى گرانيتى روش بسیار مناسبی است. به این دليل که سنگ گرانیت سنگين بوده و پشت سيقلى دارد پس سنگ را به وسيله سيم به داخل ملات قفل مى كنند، اصطلاحاً اسكوپ مى كنند، که در این صورت سنگ ها باز هم مي افتن و بايد براى ايمنى بالا سنگ ها پیچ و رولپلاک شوند.

و دليل ديگر پیچ و رولپلاک سنگ نما کردن سنگ های نمای ساختمان نشست سازه است كه باعث جدا شدن سنگ از ملات پشت و افتادن آن مى شود. اين اتفاق باز براى سنگ هاى سنگين بيشتر اتفاق مى افتد.

نحوه اجراي پيچ و رولپلاك سنگ نما به چه صورت است؟

ابتدا سنگ به وسيله دريل سوراخ مى شود سپس پیچ و رولپلاک سنگ نما به وسيله چكش به داخل سوراخ در سنگ هدايت مى شوند تا جايى كه رولپلاك كامل داخل سنگ برود و سپس با دستگاه پيچ بند يا دريل پيچ، پيچ كامل بسته شود پیچ و رولپلاک سنگ نما.

بر اساس قانون گذارى هاى ايجاد و تأييد شده اندازه مناسب برای پیچ و رولپلاک سنگ نما پيچ بايد ٦ سانتى متر باشد.

دلیل استفاده از پیچ گالوانیزه برای پیچ و رولپلاک سنگ نما  چیست ؟

دلیل استفاده از آن مقاومت در شرایط جوی تا دمای 100 درجه سانتی گراد آب و در مناطق خشک تا دمای 400 درجه سانتی گراد و رطوبت و تنش های کششی و فشاری است و عمر طولانی تری نسبت به پیچ های فولادی و غیر گالوانیزه است. ضد زنگ می باشد و رنگ این پیچ ها نقره ای کدر است .

دلیل دیگر میتواند این باشد که در صورت بلند تر بودن پیچ باید از مته بزرگتر استفاده نمود و همین امر باعث ایجاد ترک در سنگ می شود.

پیچ گالوانیزه از جمله بهترین پیچ هایی می باشد که شرکت کاران سایت برای پیچ و رولپلاک سنگ نما استفاده مینماید. در این نوع پیچ روی به داخل سطح فولاد نفوذ کرده و پوشش سطحی مقاومتی را ایجاد مینماید.حتی در صورتی که خراشی بر روی پیچ ایجاد شود در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد. فواید

اب کاری این نوع پیچ که از جنس روی یا فلز زینک میباشد دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ،زنگ زدگی، شکسته و یا خورد شدن دارد

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *