عوامل-ریزش-سنگ-نمای-ساختمان/

عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک سنگ نما

در این مقاله به عوامل ریزش سنگ نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک سنگ نما می پردازیم

۱-نشست ساختمان

۲-اسکوپ نکردن سنگ نما

۳-خاک برش کاری که پشت سنگ نشست کرده

۳-ریختن سیمان خشک روی ملات پشت سنگ

۴-ریختن نخاله لا به لای ملات

۵-استفاده نکردن از ملات و سیمان درجه یک

۶-استفاده از سنگ نامرغوب

به طور معمول ریزش سنگ های نما بعد از گذشت سه الی پنج سال پس از اتمام عملیات عمرانی ساختمان  به وقوع میپیوند ، بهترین زمان برای پیچ و رولپلاک سنگ نما بین ۲ تا ۴ سال از عمر ساختمان می باشد.

از مهمترين دلايل افتادن سنگ نماى ساختمان اجراى بی كيفيت سنگ و اشتباه است.

به اين شکل كه ، براى سريعتر تمام كردن كار و كم كردن هزينه ها به جاى استفاده از سيمان ٢ بار شُست و دوغ آب خوب از سيمان خشك و پوكه استفاده مى كنند.

با اين كار چسباندن سنگ ها سريعتر انجام مى شود در صورتى كه وقتى پشت سنگ بى كيفيت باشد با وزش باد از ساختمان جدا شده و مي افتد و نما نیازمند پیچ و رولپلاک سنگ نما میباشد.

با پیچ و رولپلاک سنگ نما ، می توان خطر افتادن سنگ ها رو ار بین برد.

استفاده از پیچ و رولپلاک تنها برای اجرای بی کیفیت و اشتباه سنگ نما کاربرد ندارد بلکه زمانى هم هست كه پيمانكار به نحو احسن كار خود را اجرا مى كند ولى باز بعد از مدتى سنگ نماى ساختمان به دلایل متعدد همانند ضریب انبساط سنگ و سیمان .

نفوذ آب باران از طریق بند کشی سنگ ها به پشت سنگ نشست ساختمان اتفاق می افتد.

نفوذ آب به  پشت سنگ با سرد و گرم شدن هوا يخ مى زند و دوباره منبسط مى شود كه باعث مى شود سنگ از ملات پشت جدا شده وبا وزش  باد سنگ سقوط می کند که در اینصورت نیازمند پیچ و رولپلاک سنگ نما میباشد.

ضریب انبساط سنگ و سیمان متفاوت میباشد با سرد و گرم شدن هوا سنگها از  ملات پشت جدا شده و سقوط مینمایند که در این صورت نیازمند پیچ و رولپلاک سنگ نما میباشد

روش پیچ و رولپلاک سنگ برای برخی سنگ ها مثل سنگ هاى گرانيتى روش بسیار مناسبی است.

به این دلیل که سنگ گرانیت سنگين بوده و پشت سيقلي دارد پس سنگ را به وسيله سيم به داخل ملات قفل مى كنند، اصطلاحاً اسكوپ مى كنند، که در این صورت سنگ ها باز هم مي افتند و بايد براى ايمنى بالا سنگ ها پیچ و رولپلاک شوند.

و دليل ديگر پیچ و رولپلاک کردن سنگ های نمای ساختمان نشست سازه است كه باعث جدا شدن سنگ از ملات پشت و افتادن آن مى شود. اين اتفاق باز براى سنگ هاى سنگين بيشتر اتفاق مى افتد.

نحوه اجراي پيچ و رولپلاك سنگ نما به چه صور است؟

ابتدا سنگ به وسيله دريل سوراخ مى شود سپس پيچ و رولپلاك به وسيله چكش به داخل سوراخ در سنگ هدايت مى شوند تا جايى كه رولپلاك كامل داخل سنگ برود و سپس با دستگاه پيچ بند يا دريل پيچ، پيچ كامل بسته شود.

بر اساس قانون گذارى هاى ايجاد و تأييد شده اندازه مناسب پيچ بايد ٦ سانتي متر باشد.

 

دلیل استفاده از پیچ گالوانیزه  برای پیچ و رولپلاک سنگ نما چیست ؟

دلیل استفاده از  پیچ  و رولپلاک سنگ نما پیچ و رولپلاک سنگ نما آن مقاومت در شرایط جوی تا دمای 100 درجه سانتی گراد آب و در مناطق خشک تا دمای 400 درجه سانتی گراد و رطوبت و تنش های کششی و فشاری است و عمر طولانی تری نسبت به پیچ های فولادی و غیر گالوانیزه است. ضد زنگ می باشد و رنگ این پیچ ها نقره ای کدر است .

دلیل دیگر میتواند این باشد که در صورت بلند تر بودن پیچ باید از مته بزرگتر استفاده نمود و همین امر باعث ایجاد ترک در سنگ می شود.

پیچ گالوانیزه از جمله بهترین پیچ هایی می باشد که شرکت کاران سایت برای رولپلاک نما استفاده مینماید. در این نوع پیچ روی به داخل سطح فولاد نفوذ کرده و پوشش سطحی مقاومتی را ایجاد مینماید.حتی در صورتی که خراشی بر روی پیچ ایجاد شود در معرض زنگ زدگی قرار نمی گیرد. فواید

آبکاری این نوع پیچ که از جنس روی یا فلز زینک میباشد دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ،زنگ زدگی، شکسته و یا خورد شدن دارد

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *