صفحه اصلی / شستشوی نما / شستشوی نمای ساختمان های قدیمی و تاریخی (بخش دوم)

شستشوی نمای ساختمان های قدیمی و تاریخی (بخش دوم)

آماده سازی برای شستشوی نما

قبل از شروع یک برنامه شستشوی نما، مهم است که انواع مصالح بکار رفته در ساختمان را مشخص کنید و بهترین روش شستشوی نما را برای هر یک انتخاب کنید.
تفکیک بین انواع مختلف سنگ بسیار مهم است. بعنوان مثال، بعضی از سنگ آهک ها می توانند مشابه ماسه سنگ باشند و چیزی که شبیه سنگ طبیعی است می تواند سنگ پرداخت شده یا بتن باشد.

بعلاوه بعضی از آجرها ممکن است حاوی ناخالصی هایی مانند ذرات آهن باشند که می توانند واکنش های خاصی با مواد تمیز کننده داشته باشند که باعث ایجاد لکه هایی بر روی آن می شود.

انتخاب روش اشتباه شستشوی نما می تواند باعث ایجاد آسیب های برگشت ناپذیری به مصالح ساختمانی شود، بنابراین در صورت شک و شبهه، بهتر است با متخصص مصالح تاریخی در مورد ترکیب سنگ تراشی نمای خود مشورت کنید.

همچنین، آگاه باشید که برخی از مواد شیمیایی (و حتی آب) که برای برخی مواد بدون ضرر هستند می توانند باعث شستگی یا آسیب به دیگر عناصر ساختمان، مانند عناصر تزئینی فلزی، شیشه ای، چوبی، قاب پنجره ها، میله های حفاظ پنجره و تهویه هوا شوند. هر بخشی از ساختمان که در عملیات تمیزکاری مشارکت ندارد، اما آسیب پذیر است، باید پوشش داده شود یا در غیر اینصورت محافظت شود.

بهترین زمان برای شستشوی نما ساختمان در فصول گرم، پس از انجام تعمیرات بیرونی است.

اگر شما در حال برنامه ریزی برای انجام تعمیرات عظیم بیرونی هستید، باید قبل از شستشوی نما، منتظر اتمام کارهای تعمیراتی شود.

آب خروجی از اسپری ها و شیلنگ ها می تواند از طریق ترک های آجر نما نفوذ کرده و وارد ملات اتصالات شود و در نهایت موجب زنگ زدگی تکیه گاه های فولادی شود. اگر ساختمان عمدتا در وضعیت مناسبی باشد، تمیز کاری با آب باعث می شود ترک های مویی و سایر نقایص کوچک و همچنین ملات شل موجود در اتصالات خود را نشان داده و کار تعمیراتی و اصلاحات بعدی را آسان تر می کند.

بهتر است برنامه ریزی شستشوی نمای ساختمان خود را به زمانی موکول کنید که آب و هوا گرم است.

شستشوی با آب نباید در درجه حرارت کمتر از 45 درجه فارنهایت انجام شود زیرا آب در شکاف ها به دام می افتد و پس از مدتی ممکن است منجمد شده و منجر به بازشدن ترک شود.

مواد شیمیایی تمیز کننده همچنین در دمای 50 درجه یا بالاتر کارآیی بهتری خواهد داشت. شستشوی دیوار بنایی می تواند یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا خشک شود، بنابراین بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که بلافاصله پس از آن با فصل سرما مواجه نشوید.

آزمایش کردن قبل از شستشوی کامل نما

قبل از شروع عملیات شستشوی کامل نما، توصیه می شود که روش تمیزکاری بر روی قسمت خارج از محوطه ساختمان آزمایش شود.

با یک بخش کوچک کار خود را شروع کنید، تقریبا کمتر از یک فوت مربع، ابتدا از روش های ملایم تر استفاده کنید و به تدریج روش های قوی تر را در صورت نیاز آزمایش کنید.

بسیاری از مواد شیمیایی با مقاومت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و می توانید آنها را تا زمانیکه به مخلوط مناسب دست می یابید رقیق کنید.

مقدار زمان استفاده از تمیز کننده شیمیایی روی سطح را نیز می توانید تنظیم کنید که وابسته به شدت خاک یا لکه های موجود بر روی سطح می باشد.

با این وجود هنگام آزمایش مواد شیمیایی، باید احتیاط کنید. به عنوان مثال، استفاده بیش از حد از مواد معدنی حاوی هیدروکلریک بر روی مصالح بنایی برای مدت طولانی، یا عدم شستشوی آنها به اندازه کافی از سطح، می تواند بقایای سفید مایل به زرد بر روی آن برجابگذارد.

پیمانکار شستشوی نما باید از دستورالعمل های تولید کننده در تمام موارد پیروی کند و هر گونه سوالی که برایش ایجاد می شود را از نماینده فنی محصول بپرسد.

از آنجا که ساختمان شما دارای انواع مختلفی از مصالح است، یک نمونه وصله باید بر روی هر یک از آنها استفاده شود.

روش های مبتنی بر آب نباید به راحتی در مناطقی که به خصوص آلوده به گردوغبار یا لکه هستند نادیده گرفته شوند: آب می تواند سبب از بین رفتن خاک و شن و ماسه شود، به این ترتیب استفاده از تمیز کننده شیمیایی ملایم می تواند در نظر گرفته شود.

فشار آب بیش از حد در شستشوی نما

در یک تلاش اشتباه برای تمیز کردن سریع و کامل، برخی از پیمانکاران آب را با فشار بسیار بالا با غلظت پاک کننده شیمیایی بیش از حد انتظار به کار می برند.

استفاده از فشار بیش از حد قوی و یا یک عامل تمیز کننده با غلظت بالا می تواند باعث سایش و ایجاد خراش بر روی شیشه، سنگ مرمر، ماسه سنگ و دیگر سنگ های نرم و انواع خاصی از آجر شود.

همچنین بیش از حد نزدیک نگه داشتن نازل اسپری به سطح نیز می تواند باعث ایجاد صدماتی به سنگ تراشی و عناصر تزئینی ظریف شود.

اگر دانه های سنگ یا قطعه هایی از سنگ نما در رواناب خروجی یافت شوند، این نشان می دهد که فشار آب بسیار بالا بوده و یا نازل بیش از حد به نما نزدیک نگه داشته شده است.

با توجه به سن ساختمان شما، ممکن است دستیابی به یک ظاهر بی نظیر ممکن یا مطلوب نباشد. مناطق مختلف نمای ساختمان به احتمال زیاد در زمان های مختلف تعمیر شده یا جایگزین شده اند، بنابراین ممکن است دستیابی به سازگاری در تمام انواع سنگ تراشی امکان پذیر نباشد.

به عنوان مثال، رنگ ممکن است برای حفاظت از آجر نرم و یا پنهان کردن نقص مورد استفاده قرار گیرد، با این حال استفاده از آن در سراسر ساختمان ممکن است بهترین جلوه را ایجاد نکند.

یا ممکن است بعضی از ترک ها به گونه ای درون سطوح سنگی نهفته شده باشند که ممکن است حذف آنها بدون حذف بخشی از سنگ امکان پذیر نباشد.

به یاد داشته باشید که اگر ساختمان شما در یک منطقه تاریخی واقع شده باشد، هیئت مدیره ساختمان باید از کمسیون حفاظت از آثار تاریخی شهر تأییدیه ای را اخذ کند تا اطمینان حاصل شود که روش برنامه ریزی شده برای تمیزکاری و مواد بکار رفته به سنگ تراشی آسیب نمی رسانند.

با دقت تجزیه و تحلیل عناصر بیرونی ساختمان و روش های مراقبتی برای هر یک از آنها، یک برنامه تمیزکاری ایمن و موثر می تواند ساختمان شما را با حفظ ظاهر تاریخی آن تمیز نگه دارد.

درباره modir

این مطالب را نیز ببینید!

Wash the old building building

شستشوی نمای ساختمان های قدیمی و تاریخی (بخش اول)

در شهر بعضی از ساختمان های با نماهای قدیمی دیده می شود که با ویژگی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code