پیچ و رولپلاک نما

با پیشرفت روزافزون صنعت ساخت و ساز، نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار شده است. متاسفانه دلایلی وجود دارد که باعث شل شدن و افتادن سنگ نما میشوند. استفاده از پیچ و رولپلاک  نما یکی از راه های مرسوم تثبیت سنگ نما به شمار می رود.

 

کیفیت و مهارت تخصص ماست!

اصولا فرآیند نصب سنگ نما با استفاده از پیچ و رولپلاک نما به دلیل کار در ارتفاع زیاد نیاز به مهارت های خاص و سرعت عمل دارد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، چگونگی آن و نصب سنگ های افتاده به وسیله طناب

پرکاربردترین روش تثبیت سنگ نما : پیچ و رولپلاک نما

اعوامل زیست محیطی نظیر برف و باران و آفتاب و دلایل فیزیکی مثل وزن سنگ و غیره میتواند دلیل شل شدن سنگ و حتی افتادن آن باشد. پیچ و رولپلاک سنگ نما یکی از راه های مرسوم نصب سنگ نما به شمار می رود.

درست است که راه های متفاوتی برای نصب سنگ نما در ساختمان ها وجود دارد اما یکی از پرکاربردترین آنها استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان است. این فرآیند نصب سنگ نما با استفاده از پیچ و رولپلاک به دلیل کار در ارتفاع زیاد نیاز به مهارت های خاص و سرعت عمل دارد. راپل کاران ارتفاع کاران سایت با تجربه بالا و مهارت تخصصی بهترین کیفیت را برای شما به ارمغان می آورند.

پروسه پیچ و رولپلاک نما

این کار به وسیله طناب و (راپل) بدون نصب داربست امکان پذیر می باشد. نحوه نصب صحیح، استفاده از ابزارآلات متناسب با نوع سنگ و بنا، حفظ توأمان ایمنی و زیبایی و رعایت کامل نکات ایمنی در حین نصب از مهمترین نکاتی است که در این کار باید به آنها توجه شود. 

اما این کار چگونه انجام می شود؟

برای نصب و تثبیت سنگ نما در جای خود، فرد دارای تخصص به همراه ابزار مورد نیاز اقدام به این کار می کند. فردی که این کار را به عهده می گیرد باید ضمن داشتن توانایی های جسمی بالا و مهارت در کار با طناب، دارای تخصص کافی نیز باشد و دانش استفاده درست از ابزارآلات نظیر دریل،مته، پیچ و … را داشته باشد. 

ابزار های مورد نیاز برای پیچ و رولپلاک نما

از جمله ابزارهای لازم مورد نیاز برای این کار می توان به انواع دریل های و مته ها برای سوراخکاری انواع سنگ ها و پیچ های 6 سانتی و گالوانیزه اشاره کرد.

سنگ های نصب شده برای نما ابتدا با استفاده از پیچ های ضد زنگ در سر جای خود محکم شده و سپس برای از بین بردن ظاهر بد این پیچ ها و ایجاد جلوه ای زیبا تر، روی آن ها با بتونه ای خاص پوشانده می شود.

این کار برای افرادی که روی نمای ساختمان خود حساس هستند بسیار مناسب است؛ زیرا گاهی دیده شده که مالکان در اثر ترس از ایجاد ظاهری نامناسب از پیچ و رولپلاک نما خودداری می کنند. 

اما چرا باید حتما از پیچ های ضد زنگ استفاده کرد؟

به دلیل استفاده در فضای باز و مجاورت با باران و رطوبت پیچ ها به مرور زمان دچار زنگ زدگی می شوند و در نتیجه بعد از مدتی از بین می روند که خطرات زیادی را به دنبال دارد.

به همین دلیل اکیدا توصیه می شود که از پیچ های ضد زنگ استفاده شود تا خطرات احتمالی را از بین برده و هزینه های اضافی رو دست مالک نگذارد.

شستشوی نمای تجریش دربند
پیچ و رولپلاک سنگ نما

مزیت اصلی استفاده پیچ و رولپلاک در نماسازی چیست؟​

پیچ های ضد زنگ

خطر پوسیدگی را به شدت کاهش میدهد.

استحکام بالا

مزیت اصلی این روش در استحکام بالای آن می باشد.

محافظت از بناهای قدیمی

میتوان نمای ابنیه تاریخی رادر برابر عوامل طبیعی مستحکم تر کرد.

معایب پیچ و رولپلاک نما چیست؟

اگر تمام کارها به صورت دقیق و حرفه ای صورت بگیرد تقریبا نمی توان به این روش ایرادی گرفت. شاید تنها موردی که بتوان مطرح کرد کمی به هم ریختکی در نما به خاطر پیچ ها باشد که به راحتی و با استفاده از بتونه های مخصوص قابل پوشانده شدن است.

کاربرد پیچ های استیل در پیچ و رولپلاک نما

یکی از پیچ هایی که امروزه به صورت گسترده در نماسازی استفاده می شود، پیچ های روکش گالوانیزه می باشد. این نوع پیچ ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند و دچار شکستی و یا خوردگی نمی شوند.

این پیچ به دلیل نوع جنس، دچار زنگ زدگی نیز نمی شود. به این دلیل استفاده از این پیچ به صورت گسترده در حال افزایش است.

سوالات متداول مبحث پیچ و رولپلاک نما

سوالات و نکات فنی در مورد پیچ و رولپلاک نمای سنگی ، از قبیل چه دریل و مته ای برای سوراخکاری نمای سنگی مناسب میباشد؟ چه پیچی برای نمای مناسب میباشد ؟ و عمق سوراخکاری چقدر باید باشد؟ رولپلاک مناسب چه سایزی باشد؟ در ادامه میتوانید پاسخ این سوالات را بخوانید.

دریل مناسب پیچ و رولپلاک نمای سنگی چیست ؟

دریل مناسب پیچ و رولپلاک نما که مورد استفاده قرار میگیرد از نوع چکشی ضربه ای است ، که قدرت ضربه آن میبایست زیر 2 ژول باشد. به طور مثال دریل بوش 800 وات به دلیل اینکه قدرت ضربه ای 3.1 ژول دارد ، مناسب سوراخکاری جهت پیچ و رولپلاک نمای سنگی نیست . یا دریلهای چینی مانند ماکیتا یا هیوندای…. با داشتن قدرت ضربه ای بالای 2.8 ژول مناسب پیچ و رولپلاک نما نیستند .

چه مته ای مناسب سوراخکاری برای پیچ و رولپلاک نما می باشد؟

مته ای که مناسب برای سوراخکاری جهت پیج و رولپلاک نمای سنگ باشد، مته شماره هفت با طول یازده سانت ، با عمق سوراخکاری 6.5 سانتی متر می باشد. چرا که اگر از مته 17 سانت استفاده گردد پیچ و رولپلاک بیش از حد داخل سوراخ فرو میرود و رولپلاک به طور کامل در ملات پشت باز نمی شود و باعث می شود در طول زمان سنگ مجددا از نما جدا و سقوط کند.

چه پیچی مناسب برای پیچ و رولپلاک نمای سنگی و یا نمای سرامیکی میباشد؟

پیج مناسب برای پیچ و رولپلاک نما ، پیچ 5*60 است . چرا که با بالاتر رفتن طول پیچ سایز مته نیز باید یک شماره بزرگتر شود و مته بزرگتر احتمال ایجاد ترکهای مویی در سنگ می شود و در طول زمان سنگ خورد شود . پیچ مورد استفاده یا باید از جنس استیل و یا روکش گالوانیزه داشته باشد که در طول زمان پیچ زنگ نزند و پیچ از گردن نشکند. پیج مورد استفاده برای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان باید چهار سو باشد تا پیچ تا انتها بسته شود . پیج دو سو هرگز تا انتها بسته نمیشود و جا برای بازی سنگ میگذارد و مناسب نما نمی باشد .

چه نوع رولپلاک مناسب استحکام نما میباشد ؟​

رولپلاک مناسب برای نماهای سنگی در صورتی که پشت سنگ رابیس نباشد، با توجه به ضخامت سنگ نما یا شماره چهار یا پنج است . درصورت وجود رابیس در پشت سنگ میباست از رولپلاک فیشر آلمانی یا هیلتی یا پروانه ای استفاده شود. دقت داشته باشید پیمانکاری که برای پیچ و رولپلاک نمای خود انتخاب می کنید حتما دفتر ثابت داشته باشند . متاسفانه به خاطر اینکه کنترل کار در ارتفاع سخت می باشد درصورتی که پیمانکار مناسبی انتخاب نکنید ،عواقب پر هزینه ای خواهد داشت. گروه مهندسی ارتفاع کاران با داشتن بیش از نیم ده تجربه کار در ارتفاع و پرسنلی مجرب و تحصیل کرده و هزاران نمونه کار ، در کلیه مناطق تهران و شهرستان ارائه دهنده خدمات نما می باشد.

شستشوی نمای تجریش دربند
پیچ و رولپلاک سنگ نما

مزیت اصلی استفاده پیچ و رولپلاک در نماسازی چیست؟​

انواع پیچ و رولپلاک را در مقاله دیگری توضیح داده ایم :